insigne Uitdagende Scoutingtechnieken - pionieren

Je kent leert de belangrijkste knopen en weet wanneer je welke knoop moet toepassen. Ook weet je hoe je een tent goed opzet en waarmee je dan rekening moet houden bij het indelen van een kampterrein en je hebt ervaring in het slapen in een tent.
 • Basisfase

  Doel van het insigne
  Je kent de basisknopen en sjorringen van het pionierwerk en weet hoe je een touw moet opschieten. Je hebt meegeholpen met het bouwen van een eenvoudig pionierobject en je hebt met de ploeg een tent opgezet, hierin gekampeerd, het kampterrein ingericht en de tent weer afgebroken.

  Om dit insigne te behalen, moet je bovenstaande doelen bereiken. Dit doe je door een aantal eisen uit te voeren. Zorg dat je jouw leiding kunt laten zien wat je gedaan hebt. Het is goed om van tevoren met je leiding afspraken te maken over hoe je dit doet.

  Je hebt aangetoond:

  • Ten minste de volgende knopen en sjorringen te kunnen leggen en benoemen:
   • Mastworp
   • Platte knoop
   • Schootsteek
   • Kruissjorring
   • Touw opschieten
   • Paalsteek
   • Kikker beleggen
  • Maak een knopenbord met bovenstaande knopen en sjorringen. Houd eventueel ruimte voor de knopen uit de verdiepingsfase.
  • Samen met de ploeg een ploegtent op te kunnen zetten, deze weer af te kunnen breken en op de juiste manier in te kunnen pakken. Maakt een stripverhaaltje of bouwpakket-handleiding waarmee een andere scout een ploegtent kan opzetten.
  • Maak een collage door middel van uitgeknipte voorwerpen of een tekening van het bovenaanzicht van een kampterrein voor jouw ploeg of troep. Zorg dat duidelijk is waar de slaapplek is, waar je kookt, waar je zit te eten, waar de toiletvoorzieningen zijn en waar je het afval kwijt kunt.
  • Ga met je ploeg de challenge aan: wie kan en durft twee nachten te kamperen in een (zelfgemaakte) tent in je tuin, woon- of slaapkamer. Spreek met je troep of ploef af welke dagen je dit gaat doen. Iedereen doet dit vanuit zijn eigen huis en laat dit aan elkaar zien door middel van foto’s of filmpjes.
  • Pionier een keukentent, schommel of ander object met soepstengels.
 • Verdiepingsfase

  Doel van het insigne
  Je kent steeds meer knopen en weet wanneer je welke knoop moet toepassen. Ook ken je een aantal sierknopen en weet je hoe je een tent goed opzet en waarmee je dan rekening moet houden. Je weet waar je rekening mee moet houden bij het indelen van een kampterrein en je hebt meerdere nachten met de troep gekampeerd.

  Om dit insigne te behalen, moet je bovenstaande doelen bereiken. Dit doe je door een aantal eisen uit te voeren. Zorg dat je jouw leiding kunt laten zien wat je gedaan hebt. Het is goed om van tevoren met je leiding afspraken te maken over hoe je dit doet.

  Je hebt aangetoond:

  • Ten minste de volgende knopen en sjorringen te kunnen leggen en benoemen:
   • Timmersteek
   • Achtvormige sjorring
   • Constrictorknoop
   • Steigersjorring
   • Werpankersteek
   • Marlsteek (voor waterscouts)
   • Vriendschapsknoop.
  • Voeg deze knopen en sjorringen toe aan je knopenbord van de basisfase.
  • Van alle knopen/sjorringen, horend bij de insignes uit de basis- en verdiepingsfase, te kunnen benoemen voor welke toepassing die bedoeld zijn.
  • Maak een programmaboekje voor een weekend met je ploeg of troep. Denk daarbij aan de eetmomenten, slaaptijden wektijden en een goede afwisseling in activiteiten.
  • Primitief kamperen. Kies één van de volgende eisen:
   • Maak een primitieve tent met behulp van 1 stuk zeil de zogenaamde frietbuil https://nl.scoutwiki.org/Frietbuil. Ga met je ploeg de uitdaging aan: een nacht slapen in de frietbuil. Spreek met je troep of ploeg af welke nacht je dit gaat doen. Iedereen doet dit vanuit zijn eigen huis en laat dit aan elkaar zien door middel van foto’s of filmpjes.
   • Of maak een maquette met saté prikkers en papier van vier verschillende shelters.
  • Maak een mini-pionier-object van een kampkeuken.

Deze website is door Scouting Nederland ontwikkeld. Alle activiteiten op de website zijn ook terug te vinden op activiteitenbank.scouting.nl.

Copyright © 2021 Scouting Nederland.

Beeldbellen
Soms is beeldbellen of chatten onderdeel van de activiteiten die we aanbieden. Let op dat het medium dat je gebruikt veilig is voor kinderen en jongeren. Houd je aan de gebruikersvoorwaarden van het platform, de geldende leeftijdsgrenzen, de privacyregels en heb oog voor sociale veiligheid.